Autumn Nations Tournament 2016

Thursday 25th August - Sunday 11th September

10-12 goals
12_09_15_a_360

The final 12-goal tournament of the season, offering great sport and friendly rivalry on the field of play. A great chance for professionals to make a final impression to potential patrons before the Club closes for the winter. 


For full list of teams please see below draw


Date Time Teams and Results Umpire 1 Umpire 2 Referee Ground

League Phase

Thu 25th Aug 2pm Emlor C 5 vs 4 Park Place
H Smith
R Matthews
L Fernandez
Coworth
Fri 26th Aug 1pm Il Sole 6 vs 8 La Rosada
H Smith
T Keyte
B Urquiza
Coworth
Wed 31st Aug 11:30am Mad Dogs 7 vs 8 SHP
R Matthews
H Smith
N Roberts
Coworth
  1pm Park Place 7 vs 4 Clarita
H Smith
R Matthews
B Urquiza
Flemish Farm
  3pm El Rosario 6 vs 9 Shalimar
A Wade
B Turner
P Harrison
Coworth
  4:15pm La Rosada 3 vs 9 BHC
B Turner
A Wade
V Antinori
Coworth
Thu 1st Sep 12pm Oakley Court Polo Team 6 vs 5 Clarita
O Ellis
B Turner
W Emerson
1
Fri 2nd Sep 3pm Four Quarters Black 8 vs 9 Il Sole
B Turner
H Smith
M Perry
Flemish Farm
  4:15pm El Rosario 5 vs 4 Previse Polo Team
R Matthews
B Turner
T Iriate
Flemish Farm
Sat 3rd Sep 11:30am Four Quarters Orange 4 vs 6 Shalimar
A Wade
H Smith
M F-Llorente
Coworth
  12:45pm Emlor C 5 vs 3 Oakley Court Polo Team
B Turner
A Wade
A Manzorro
Coworth
Sun 4th Sep 11:30am Previse Polo Team 7 vs 6 Mad Dogs
O Ellis
H Smith
T Palacios-Bacque
4
Tue 6th Sep 11:30am BHC 11 vs 4 Il Sole
A Wade
H Smith
D Otamendi
Coworth
  1pm Four Quarters Orange 4 vs 2 SHP
A Wade
C Seavill
T P - Bacque
Coworth
  3pm Oakley Court Polo Team 7 vs 4 Park Place
C Seavill
S Dawney
J Good
3
Wed 7th Sep 1pm El Rosario 5 vs 9 SHP
R Matthews
O Ellis
A Fanshawe
Coworth
  1pm Four Quarters Orange 9 vs 6 Previse Polo Team
H Smith
A Wade
E Judge
Coworth
  3pm Emlor C 4 vs 2 Clarita
O Ellis
A Wade
P Harrison
2
  4:15pm Four Quarters Black 9 vs 8 La Rosada
H Smith
R Matthews
M F-Llorente
1
Thu 8th Sep 1:45pm BHC 8 vs 4 Four Quarters Black
H Smith
S Dawney
N Roberts
Coworth
  3pm Mad Dogs 7 vs 6 Shalimar
H Smith
S Dawney
N San Roman
4

Semi Finals

Fri 9th Sep 3pm BHC 8 vs 4 Shalimar
C Seavill
A Wade
B Urquiza
Coworth
  3pm Emlor C 2 vs 3 Four Quarters Orange
O Ellis
H Smith
T P-Bacque
Coworth

Subsidiary Semi Finals

Fri 9th Sep 4:15pm La Rosada 4 vs 7 SHP
O Ellis
H Smith
T P-Bacque
Coworth
  4:15pm Oakley Court Polo Team 9 vs 7 Mad Dogs
C Seavill
A Wade
J Good
Coworth

Final

Sun 11th Sep 3pm Four Quarters Orange 6 vs 7 BHC
A Wade
H Smith
A Fanshawe
1

Subsidiary Final

Sun 11th Sep 4:15pm Oakley Court Polo Team 9 vs 7 SHP
H Smith
A Wade
A Fanshawe
1

Teams

League One League Two Group Three
  • Clarita

    Black/White
  • Clare Mathias 0
  • Chris Mathias 0
  • Chris Mackenzie 6
  • George Meyrick 6
  • Oakley Court Polo Team

    White
  • Mark Wadhwa 0
  • Hernan Muzzio 3
  • Alejandro Muzzio 7
  • Sebastian Hancock 2
  • Emlor C

    Red
  • Emma McCarthy 0
  • Edward Morris-Lowe 2
  • Henry Fisher 4
  • Manuel Fernandez Llorente 6
  • Park Place

    Navy
  • Andrey Borodin 0
  • Federico Gonzalez-Bergez 3
  • Juan Britos 6
  • Isidro Strada 6
  • BHC

    Red
  • Mo Sheikh 0
  • Ralph Richardson 2
  • Jack Richardson 6
  • Tommy Beresford 4
  • Il Sole

    Yellow
  • Elio Leoni-Sceti 0
  • Lucas Fernandez 5
  • Tomas Iriarte 5
  • Tomas Palacios Bacque 3
  • Four Quarters Black

    Black
  • Romilla Arber 0
  • Tom Brodie 3
  • Tom Beim 3
  • Malcolm Borwick 6
  • La Rosada

    White/Grey
  • Mats Ottoson 0
  • Jonny Coddington 3
  • Pedro Harrison 4
  • Nicolas Fontanarossa 5
  • Mad Dogs

    Green
  • Alan Fall 0
  • Byron Watson 3
  • Will Emerson 5
  • Peter Webb 5
  • Four Quarters Orange

    Orange
  • Simon Arber 0
  • Jonny Good 4
  • Mark Tomlinson 6
  • Jack Berner 3
  • Shalimar

    Green
  • Kassem Shafi 0
  • Vieri Antinori 5
  • James Harper 6
  • Terence Lent 2
  • SHP

  • D'Artagnan Giercke 1
  • Jamie Grayson 1
  • Daniel Otamendi 5
  • Benjamin Urquiza 5
  • El Rosario

  • Alejandro Penafiel 0
  • Matt Perry 5
  • Hissam Ali Hyder 6
  • Joshua Cork 2
  • Previse Polo Team

  • Stefan Sund 0
  • Phil Seller 2
  • Federico Bodou 4
  • Chris Hyde 5