Tempus Autumn Nations Trophy 2017

Wednesday 30th August - Sunday 17th September

10-12 goals
11_09_16_a_0910

The final 12-goal tournament of the season, offering great sport and friendly rivalry on the field of play. A great chance for professionals to make a final impression to potential patrons before the Club closes for the winter.

Sponsored by Tempus Media International for the first time in 2017, ensuring excellent support and great prizes from this internationally renowned publishing house. Tempus Media International prides itself on highlighting the very best luxury brands, so Guards Polo Club, a world leader in the sport of polo, is the perfect partner to introduce Tempus to this great sport of kings and princes. 


For full list of teams please see below draw


Date Time Teams and Results Umpire 1 Umpire 2 Referee Ground

League Match

Wed 30th Aug 3pm Emlor C 3 vs 5 Tayto
O Ellis
H Smith
T Morley
Coworth
Fri 1st Sep 3pm Emlor C 7 vs 6 Shoreline
T Bown
G Keyte
H Muzzio
Coworth
Tue 5th Sep 4:30pm Four Quarters Black 7 vs 6 Shoreline
G Keyte
J Dixon
R Pemble
Coworth
Wed 6th Sep 1:15pm Four Quarters Orange 8 vs 4 Tempus
T Bown
H Smith
A Muzzio
Coworth
  3pm Oakley Court Polo Team 3 vs 7 Park Place
J Dixon
T Bown
T P-Bacque
2
  4:15pm Four Quarters Black 6 vs 10 Mad Dogs
H Smith
J Dixon
T P-Bacque
3
Fri 8th Sep 3pm Four Quarters Orange 6 vs 5 Harum Scarum
T Bown
H Smith
H Ali Hyder
Coworth
  4:15pm Leander 5 vs 6 Oakley Court Polo Team
H Smith
T Bown
F Boudou
3
Sun 10th Sep 4pm Leander 3 vs 11 Park Place
T Bown
H Smith
R Tyrone
Coworth
Mon 11th Sep 11am Harum Scarum 8 vs 3 Tempus
G Keyte
C Seavill
W Emerson
Coworth
  12:30pm Mad Dogs 10 vs 9 Tayto
C Seavil
G Keyte
M Perry
Coworth

Quarter Final

Wed 13th Sep 12pm Four Quarters Black 5 vs 6 Mad Dogs
J Dixon
H Smith
T P-Bacque
Coworth
  1:30pm Emlor C 6 vs 5 Four Quarters Orange
G Keyte
T Bown
T P-Bacque
Coworth
  3pm Oakley Court Polo Team - vs - Park Place
T Bown
G Keyte
T P-Bacque
1
  5pm Harum Scarum - vs - Tayto
H Smith
J Dixon
T Bown
2

Polo Manager's Trophy Knock-out

Thu 14th Sep 3pm Shoreline 2 vs 6 Tempus
T Bown
J Dixon
T Palacios-Bacque
3
  3:30pm Shoreline 2 vs 3 Leander
T Bown
J Dixon
T Palacios-Bacque
3
  4pm Tempus 4 vs 2 Leander
T Bown
J Dixon
T Palacios-Bacque
3

Semi-Final

Fri 15th Sep 3pm Emlor C 5 vs 4 Mad Dogs
T Bown
R Matthews
A Monzorro
1
  3pm Tayto 4 vs 11 Park Place
H Smith
O Ellis
M Hancock
Coworth

Subsidiary Semi-Final

Fri 15th Sep 4:15pm Four Quarters Orange 5 vs 4 Four Quarters Black
R Matthews
T Bown
M Lodder
2
  4:15pm Oakley Court Polo Team 9 vs 6 Harum Scarum
O Ellis
H Smith
N San Roman
Coworth

Polo Manager's Trophy Final

Sun 17th Sep 1:30pm Tempus 8 vs 7 Leander
M Hancock
R Matthews
A Fanshawe
2

Final

Sun 17th Sep 3pm Emlor C 7 vs 4 Park Place
H Smith
T Bown
A Fanshawe
1

Subsidiary Final

Sun 17th Sep 4:15pm Four Quarters Orange 7 vs 6 Oakley Court Polo Team
T Bown
H Smith
T P-Bacque
1

Teams

League One League Two League Three
  • Emlor C

    Red
  • Emma McCarthy 0
  • Jose Ramon Araya 2
  • Jack Richardson 6
  • Henry Fisher 4
  • Four Quarters Black

    Black
  • Romilla Arber 0
  • Ralph Richardson 2
  • Richard Le Poer 6
  • Ed Hitchman 4
  • Mad Dogs

    Green
  • Alan Fall 0
  • Will Emerson 5
  • Tom Brodie 3
  • Tommy Beresford 4
  • Shoreline

    Red/Yellow
  • Tunde Karim 0
  • James Fewster 1
  • Chris Hyde 5
  • Santiago de Estrada 6
  • Tayto

    Red
  • Stephen Hutchinson 0
  • Max Hutchinson 3
  • Michael Henderson 4
  • Matias Amaya 5
  • Four Quarters Orange

    Orange/Black
  • Simon Arber 0
  • Tom Morley 5
  • Jack Berner 3
  • Jonny Good 4
  • Tempus

  • Mark Hayden-Kellard 1
  • Stefan Sund 0
  • Matt Perry 5
  • Nacho Gonzalez 6
  • Harum Scarum

    Orange
  • Jonathan Hare 0
  • Ryan Pemble 5
  • Ed Banner-Eve 2
  • Federico Boudou 5
  • Leander

    Blue
  • Thilo Sautter 1
  • Sebastien Pailloncy 3
  • Hissam Ali Hyder 6
  • Temur Nadeem 2
  • Oakley Court Polo Team

    White
  • Mark Wadhwa 0
  • Sebastian Hancock 2
  • Alejandro Muzzio 7
  • Hernan Muzzio 3
  • Park Place

    Blue/Yellow
  • Andrey Borodin 0
  • Jack Hyde 3
  • Juan Britos 6
  • Nicolas Roberts 3