Duke of Wellington Trophy 2017

Saturday 5th August - Sunday 20th August

6-12
14_08_16_a_1663

A qualifier for the HPA's 12-goal Victor Ludorum, this competitive tournament commemorates a founder of Guards Polo Club - the 8th Duke of Wellington. The final is now played in his memory and traditionally attended by members of the Wellesley family.


For full list of teams please see below draw


Date Time Teams and Results Umpire 1 Umpire 2 Referee Ground
Sat 5th Aug 3pm Brigde House of Twyford 8 vs 5 Union Polo Team
G Keyte
H Smith
A Fanshawe
2
Mon 7th Aug 3pm Brigde House of Twyford 8 vs 7 Confido
H Smith
J Dixon
A Fanshawe
Flemish Farm
Tue 8th Aug 3pm Beaufort Black Hounds 7 vs 5 Confido
B Turner
O Ellis
W Emerson
Coworth
  4:15pm El Rosario 7 vs 6 Mad Dogs
O Ellis
B Turner
M Tomlinson
Coworth
Thu 10th Aug 1pm Beaufort Black Hounds 12 vs 5 Union Polo Team
B Turner
H Smith
J Richardson
2
  3pm Emlor C 5 vs 8 Mad Dogs
A Wade
C Seavill
D Otamendi
Coworth
  4:15pm El Rosario 4 vs 3 Shoreline
C Seavill
A Wade
A Fanshawe
1
Fri 11th Aug 11am Foxcote 9 vs 6 Tally Ho Farm
H Smith
G Keyte
A Fanshawe
Coworth
Sat 12th Aug 3pm Emlor C 9 vs 4 Shoreline
R Matthews
C Seavill
A Fanshawe
2
Tue 15th Aug 3pm Foxcote 5 vs 6 Mad Dogs
A Wade
C Seavill
A Fanshawe
Flemish Farm
  4:15pm Emlor C 8 vs 4 Tally Ho Farm
C Seavill
A Wade
A Fanshawe
2
Wed 16th Aug 12pm Beaufort Black Hounds 9 vs 6 Brigde House of Twyford
B Turner
R Matthews
A Fanshawe
Coworth
  1:15pm Confido 4 vs 6 Union Polo Team
R Matthews
B Turner
T P-Bacque
Coworth
  3pm Foxcote 4 vs 3 Shoreline
G Keyte
H Smith
A Fanshawe
1
  4:15pm El Rosario 2 vs 7 Tally Ho Farm
H Smith
G Keyte
A Fanshawe
3

Semi-Final

Fri 18th Aug 12pm Beaufort Black Hounds 7 vs 5 Foxcote
G Keyte
A Wade
N San Roman
Coworth

Subsidiary Semi-finals

Fri 18th Aug 12pm Brigde House of Twyford 7 vs 3 Union Polo Team
H Smith
O Ellis
T P-Bacque
Coworth

Subsidiary Semi-final

Fri 18th Aug 1:15pm El Rosario 8 vs 6 Tally Ho Farm
A Wade
G Keyte
T P-Bacque
4

Semi-final

Fri 18th Aug 3pm Emlor C 8 vs 4 Mad Dogs
O Ellis
H Smith
T P-Bacque
1

Subsidiary Final

Sun 20th Aug 12pm Brigde House of Twyford 6 vs 5 El Rosario
R Matthews
G Keyte
A Fanshawe
3

Final

Sun 20th Aug 3pm Beaufort Black Hounds 5 vs 6 Emlor C
G Keyte
H Smith
A Fanshawe
1

Teams

League One Group Two
  • Confido

  • TBC 0 0
  • Shaun Brokensha 3
  • Luke Tomlinson 6
  • TBC 3 3
  • Beaufort Black Hounds

    black
  • Luke Wiles 1
  • Tommy Severn 2
  • Jack Berner 3
  • Mark Tomlinson 6
  • Brigde House of Twyford

  • Mo Sheikh 0
  • Ralph Richardson 2
  • TBC 3 3
  • Joaquin Pittaluga 7
  • Union Polo Team

  • Luke Norris 0
  • Chris Hyde 5
  • Daniel Otamendi 5
  • HH Maharaja Sawai Padmanabh Singh of Jaipur 2
  • Emlor C

    Red
  • Emma McCarthy 0
  • Jose Ramon Araya 2
  • Jack Richardson 6
  • Henry Fisher 4
  • Foxcote

    white/green
  • Darko Horvat -1
  • Tom Beim 3
  • Tomas Ruiz Guinazu 5
  • Jacinto Crotto 5
  • Mad Dogs

    Green/white
  • Alan Fall 0
  • Tom Brodie 3
  • Pedro Harrison 4
  • Will Emerson 5
  • Shoreline

    red/yellow
  • Tunde Karim 0
  • Fabio Lavinia 3
  • TBC 3 3
  • Santiago de Estrada 6
  • El Rosario

    Red
  • Alejandro Penafiel 0
  • Jack Hyde 3
  • Hernan Muzzio 3
  • Hissam Ali Hyder 6
  • Tally Ho Farm

  • Mat Lodder 3
  • Sebastian Dawnay 3
  • Ryan Pemble 5
  • Gustav Rausing 1